Drobečková navigace

Úvod > Blog > Energie rostou, přemýšlíte nad fotovoltaikou?

Energie rostou, přemýšlíte nad fotovoltaikou?Každý už se setkal s pojmem fotovoltaika (FVE). Jaké má výhody? Podívejme se... fotovoltaicka-elektrarna-ohrev-teple-vody-vykon-2.7-kWp-1.jpg

 

Každoroční finanční úspora

Snížit výdaje za elektřinu je bezmála jedna z hlavních výhod fotovoltaických panelů na střeše vašeho domu. Oproti dlouhodobé úspoře znamená investice do fotovoltaické elektrárny zanedbatelný výdaj. Fotovoltaické panely mají také širší využití, a proto můžete ušetřit na energiích mnohonásobně. Solární energii lze použít také jako zdroj pro vytápění nebo ohřev vody.

 

Dotace na fotovoltaiku

V programu Nová zelená úsporám naleznete dotační podporu pro jednotlivé kraje. V případě Plzeňského kraje se jedná o částku 150 000 Kč, v Karlovarském kraji pak dokonce 170 000 Kč. Cílem programu je snižovat energetickou náročnost českých domácností. A  správný dodavatel vyřídí dotaci za vás, takže vám ušetří spoustu času a administrativních (ne)smyslů.

 

Dostupná a kvalitní instalace

Díky rozvoji technologií se fotovoltaické panely stávají výkonnější a zároveň cenově příznivější, což je ideální kombinace. Fotovoltaiku si může pořídit prakticky každý, kdo má střechu.

 

Nízké provozní náklady a dlouhá životnost

Životnost fotovoltaických panelů je udávána minimálně na několik desítek let. Díky tomu, že konstrukce panelů neobsahuje pohyblivé prvky, jsou solární panely ještě více odolné vůči poruchám. Fotovoltaika navíc neustále žene kupředu díky technologiím, takže inovace napomáhají zkvalitňovat vlastnosti jednotlivých panelů.

 

Fotovoltaika je vhodná na vytápění i chlazení

Pokud chcete naplno využít vyrobenou energii, doporučujeme pořídit kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. V takovém případě se můžete krom vytápění těšit také na pasivní chlazení. V některých případech lze fotovoltaiku dokonce připojit i na klimatizaci.

 

 Jak vybrat firmu pro stavbu fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické systémy a jejich montáž nabízí mnoho firem, jejich přehled nabízí stránky Solární asociace a České fotovoltaické asociace.

Od firmy instalující fotovoltaickou elektrárnu vyžadujte:

  1. Montáž a zprovoznění celého systému včetně doplňků
  2. Vyřízení administrativních náležitostí – zejména s dodavatelem elektrické energie
  3. Splnění podmínek dotačního programu Nová zelená úsporám
  4. Vyřízení žádostí o dotace, nebo alespoň pomoc s vyřizováním
  5. Pořízení panelů od kvalitního výrobce, u kterého je vysoká pravděpodobnost, že bude existovat i za 10 let a později. Panely mají dlouhou životnost a na jejich účinnost se poskytuje poměrně dlouhá záruka. Zejména čínské firmy, které již dodaly do Evropy desítky MW vadných panelů s účinností až o 20 % nižší, už v mnoha případech ani neexistují. Skončily také některé firmy, které čínské panely instalovaly. Pokud budou použity panely od zavedeného výrobce, lze je reklamovat přímo u výrobce, i když instalační firma neexistuje.

Firma by měla být schopna instalovat a zprovoznit fotovoltaickou elektrárnu ve všech režimech, tedy včetně zařízení zabraňujícího přetoku energie do soustavy.

Nabídku si nechte zpracovat od několika firem a až poté zvolte konkrétního dodavatele.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů