Drobečková navigace

Úvod > Blog > Jak Covid-19 ovlivnil realitní trh

Jak Covid-19 ovlivnil realitní trh                                                                               Reality900x500.jpg

Přestože jednou za pár let najdeme období velkého boomu, kdy realitní specialista prodá nemovitost dříve, než stihne sepsat paměti z prohlídky nemovitosti k plánované inzerci, covid-19 vše několikrát znásobil a urychlil. Vládní nařízení pak jen podpořila myšlenky kupujících (ale i prodávajících) a realitním makléřům začalo období hladového trhu i přes to, že očekávání bylo opačné. Banky nabízely čím dál vyšší úroky a lidé přicházeli o příjmy ať už částečně, nebo úplně. A čím to všechno začalo?

Dům v přírodě

  • Karanténa a přebytek volného času v období uzavření škol, obchodů, zaměstnání, služeb. Současná situace, zkušenost s karanténou, homeoffice a omezení cestování zájem o vlastní prostor k trávení času zvýšil.

     Řešením, i když často dost drahým byla koupě nemovitosti, především rekreačního objektu, zahrad nebo rodinného domu. To, co realitním makléřům leželo už nějaký ten pátek na stole najednou chtěl každý. Důležité je zmínit i to, že nemovitosti ve městech přestaly být částečně zajímavé, lidé hledají nové bydlení v okolí měst i na venkově.

  • V září 2021 bylo poslaneckou sněmovnou schváleno zrušení daně z nabytí nemovitosti, kterou platil kupující ve výši 4 % z pořizovací ceny nemovitosti, díky tomu by se měly vyrovnat rozdíly mezi koupí nové nemovitosti, která dani nepodléhala, a nemovitosti z druhé ruky. Nejvíce se to dotklo nemovitostí k rekonstrukci. Řekněme, že v obci, která je od města coby kamenem dohodil koupíte starší dům s pozemkem za 4 miliony. Daň z nemovitosti by byla 160 000,-Kč. To je částka, která např. při rekonstrukci svépomocí zajistí mnoho stavebního materiálu.

Štěstí v neštěstí našel především majitel nemovitosti k prodeji. Pokud někdo o prodeji jen uvažoval, nebo takticky vyčkával na nejlepší období, právě v době covidové je uskutečnění prodeje zárukou vysokého výdělku a rychlého procesu prodeje. Ačkoliv hodnota nemovitostí stoupla za poslední rok jen nepatrně, tržní cena roste dále, což může způsobit potíže při žádosti o hypoteční úvěr.

Naopak covid doslova zmrazil trh v oblasti komerčních objektů, jako jsou hotely, penziony, restaurace i retailové nemovitosti.

  • A teď trochu těch čísel. Za první pololetí 2021 bylo  celkem 496 354 řízení na katastru nemovitostí, oproti roku 2020,kdy bylo řízení 402 948 je to o 19% více. Konkrétně v Plzeňském kraji kde sídlíme, se zvedl počet řízení o 18%.

 

I přes to, že nikdo nemáme věšteckou kouli nelze očekávat, že ceny nemovitostí budou mít klesající tendenci, ať už se rozhodnete pro koupi starého domu, nebo si postavíte nový, vždy to pro Vás bude výhodnější než nájemní smlouva.

A pokud se rozhodujete, zda je lepší nový dům, nebo rekonstrukce, v příštím článku se na tuto problematiku podíváme zblízka.

 

Přejeme Vám pevné zdraví